- Kategorie blogu
- Aktovky a školní batohy
- Psací potřeby
- Výrobci školních batohů a aktovek
- Štítky blogu
- Jak vybrat batoh
- jak používat psací potřeby
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Blog
- Psací potřeby
- Jak správně držet psací potřeby
Jak správně držet psací potřeby
JAK SPRÁVNĚ DRŽET TUŽKU.
Ruka je úzce propojená s mozkem, proto hmatové schopnosti dítěte hrají obrovskou roli pro správný mentální vývoj. Již od útlého dětství trénujte s dítětem hrubou motoriku, pohyby celých končetin, protahujte jeho tělo.
Po dostatečném procvičení hrubé motoriky přejděte na jemnou, zkoušejte s dítětem nejprve hrstičkový a poté i špetkový úchop, například skrze přendávání luštěnin z jedné misky do druhé za pomoci rukou a později lžíce.
K psaní pořiďte svému dítěti nejprve silnější trojbokou tužku, která se mu bude jistěji držet. Ohlídejte, jestli ji dítě nesvírá příliš křečovitě, dbejte na správném prstokladu, sklonu tužky a kontrolujte i tlak na papír, aby dítě do papíru tužkou příliš nerylo. Zároveň by mělo psát dostatečně viditelně, což lze z počátku zajistit měkčí gradací tuhy. Přechod na tenčí tužku konzultujte s pedagogy mateřské školy.
JAK NAUČIT DÍTĚ PSÁT.
Doporučte rodičům u zápisu, aby i nadále s dětmi pečlivě cvičili techniky správného úchopu ještě před nástupem do školy, čímž Vám odpadne náročné opravování špatného držení tužky v první třídě.
Před samotným psaním rozhýbejte ruku dětí uvolňovacími cviky, od pohybů celou paží přes předloktí až po zápěstí. Krouživé pohyby lze procvičovat také se štětcem či houbou na tabuli v ruce. Doporučujeme všechny cviky s dětmi zopakovat i po ukončení psaní.
Pro začátky psaní doporučte dětem tužku číslo 2, případně číslo 1, pokud hrotem příliš ryjí. Kontrolujte jejich správnou polohu u stolu, úchop i výsledek psaní. Pokud během prvního půlroku zvládnou na tužku netlačit a osvojí si jednotlivé tahy i písmena, můžete s nimi postupně přejít k psaní perem či rollerem. Vhodnou pomůckou může být dítěti samozřejmě i stíratelná tabulka.