Dětské tělo je velice tvárné a rychle reaguje na zátěž. Dítě má méně svalové tkáně než dospělý, nemá zcela vyvinutou kostru, části kostí tvoří ještě chrupavky a vazivová tkáň je volnější. Velký vliv na držení těla dítěte má školní taška, je nutné, aby měla správné parametry se systémem rozložení váhy na pánev a s ergonomickým tvarováním zad.
Podstatné je, že musí být batoh zpevněný a udržovat jeho obsah co nejblíže k zádům dítěte. Nevhodná školní taška zcela jednoznačně negativně omezuje pohybový aparát dítěte a přispívá k budoucím potížím. U běžných batohů bez ergonomické konstrukce visí celá zátěž na ramenou a ohýbá páteř více ve svých křivkách. Zároveň táhne dítě dozadu, čemuž školák čelí větším ohnutím v hrudní páteři a tlačením ramen dopředu.
Mgr. Dagmar Mostecká
absolventka 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, obor Fyzioterapie
pod vedením Doc. PaedDr. Pavla Koláře, PhD.
Vychází z principu vysokohorských batohů, avšak jsou primárně určeny pro školáky a studenty. Díky možnosti nastavení výšky ramenního popruhu jej lze individuálně upravit pro každé dítě. Batoh tak roste spolu s vaším dítětem. Školní batohy obsahují posuvný hrudní a široký pánevní popruh. Tento systém popruhů zajišťuje umístění zátěže co nejblíže u zad a zároveň přenos celkové váhy do nejstabilnější oblasti pánve. Školní batoh je tak vždy ve správné pozici na zádech a maximálně odlehčuje oblasti krční a bederní páteře. Celkovou váhu přenáší z cca 40% na stabilní oblast pánve.
Popis obrázku: